Sport5.cz

Organizátoři Le Mans lákají na start současné týmy formule 1

Organizátoři závodu 24 hodin Le Mans lákají současné týmy formule 1 k účasti ve slavném vytrvalostním závodě sportovních vozů. Zástupci ACO dnes také dali jasně najevo, že jsou ochotni přistoupit na to, aby se tyto týmy v budoucnu podíleli na přípravě pravidel. Zástupci týmů formule 1 se dnes sejdou s předsedou Mezinárodní automobilové federace (FIA) Maxem Mosleyem, aby se pokusili na poslední chvíli uzavřít dohodu týkající se příští sezony. Zítra dopoledne totiž bude oficiálně zveřejněn seznam účastníků mistrovství světa formule 1 2010.

Není tajemstvím, že některé z automobilek, které jsou nespokojené se současným vývojem ve formuli 1, začínají po vytrvalostních závodech sportovních prototypů pošilhávat. Například Piero Ferrari, syn zakladatele slavné značky Enza Ferrariho, připustil, že by se Le Mans mohlo stát dalším působištěm značky. Zkušenosti z Le Mans má z nedávné minulosti také Toyota.

Na dnešní tiskové konferenci zdůraznil generální ředitel ACO Remy Brouard, že Le Mans uvítá návrat automobilek, které se v současnosti angažují ve formuli 1, a zároveň slíbil, že pořádající autoklub bude otevřen diskusi o budoucí podobě pravidel.



Na otázku, kolik automobilek by chtěl ACO do Le Mans přilákat, Brouard odpověděl: "Nemáme žádnou představu o konkrétním počtu. Čím více jich bude, tím lépe. Samozřejmě týmy z formule 1 bychom tu rádi přivítali. Pokud přijdou se svými návrhy, určitě jim budeme naslouchat."

Brouard zatím odmítl komentovat, s jakými týmy je v kontaktu. Není však bez zajímavosti, že oficiálním startérem letošního ročníku závodu 24h Le Mans bude prezident společnosti Ferrari Luca di Montezemolo a na okruh La Sarthe dorazí také dvojnásobný mistr světa F1 Fernando Alonso, jenž vyjádřil své přání v budoucnu v Le Mans startovat.

Kromě již zmíněných automobilek Ferrari a Toyota mají zkušenosti z Le Mans i další. Například Renault se zde radoval z vítězství v roce 1978, BMW si z Francie odvezlo vavříny nejcennější před deseti lety.


Ilustrační foto: BMW Motorsport & Renault Sport

TOPlist